Türkiye Yenilenebilir Enerji Tüketiminde Büyümeye Başladı

Türkiye Yenilenebilir Enerji Tüketiminde Büyümeye Başladı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam enerji tüketimindeki oranı AB ülkelerinde yüzde 14 iken Türkiye’de yüzde 10 olarak gerçekleşti.

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, 2012 yılında Avrupa’da yenilenebilir enerji kaynakları en fazla Norveç ve İsveç’te, en az Malta, Lüksemburg, İngiltere ve Hollanda’da kullanıldı. AB’de yenilenebilir enerji kaynaklarının, toplam enerji tüketimindeki oranı yüzde 14 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu oran Türkiye’de ise yüzde 10 oldu.

Avrupa’da 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 20’sinin yenilenebilir kaynaklardan temin edilmesi planlanıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarını en fazla kullanan ülkelerin başında Norveç ve İsveç geliyor.

İsveç, Bulgaristan ve Estonya’nın, 2020 için öngördükleri yenilenebilir enerji kullanımı hedeflerine 2012 yılında ulaşmaları ise dikkati çekiyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam enerji tüketimindeki oranı en düşük ülkeler Malta, Lüksemburg, İngiltere ve Hollanda olarak göze çarpıyor.

“Güneşin teknolojisi gelişirse çağ değişir”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Enerji İş Konseyi Başkanı Süreyya Yücel Özden, Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusundaki hedeflerine ulaşacağına inandığını belirterek, “Mesafe kazanmak için önceden hazırlık yapmanız gerekli. Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme konusunda biraz geç kalmıştır. Biz bu konuda daha başlangıç yıllarını yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerjide 2023 için öngördüğü yüzde 30 hedefine ulaşması için özellikle rüzgar ve su yatırımlarının büyük önem taşıdığına işaret eden Özden, “Güneş için inşallah teknoloji gelişir. Eğer gelişirse çağ bile değişir. Petrole ve doğal gaza ihtiyaç kalmaz ama henüz bu teknoloji yok. Türkiye’nin elinde su ve rüzgar var” ifadelerini kullandı.

Enerji ihtiyacının taleple belirlendiğinin altını çizen Özden, Türkiye’nin 2023’lü yıllarda 450 milyar kilovatsaate çıkması öngörülen enerji talebinin nasıl karşılanacağının bugünden belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Rüzgar ve su yatırımlarının bu ihtiyacın belirli bir kısmını karşılayabileceğini, bu nedenle önlemler alınması gerektiğini anlatan Özden, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de 2023 yılından sonraki dönemde 90 bin megavatlık kurulu güç gerekiyor. Bunun cevabını gerçekçi davranarak aramamız lazım. Bu sadece ve sadece HES ve RES ile olamaz, bunların kapasiteleri çok düşük. Türkiye, enerjide serbest piyasa mekanizmasını seçti, bu nedenle de yatırımlar konusunda tahminler yapmak zor. Özel sektörün yatırım kararlarını bilemeyiz, kar görmesi lazım ki yatırım yapsın. Şu anda özel sektör rüzgara çok ilgi gösteriyor. HES’te büyük atılımlar yapıldı ama halkın bazı yörelerde reddettiğini görüyoruz. Bu durumda devlet diyecek ki (özel sektöre öncelik veriyorum ama yatırım yapmazsa ben de elektrik yatırımları yaparım.)”

Öte yandan Türkiye’de 2023 yılına kadar enerji tüketiminin yüzde 30’unun yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılanması hedefleniyor, buna yönelik yaklaşık 130 milyar dolarlık enerji yatırımı öngörülüyor.

ger idönüşüm1

 

Kaynak : ekoayrinti

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*