“Fen edebiyat öğrencileri formasyon hakkı kazandı, detaylar yakında açıklanacak”

“Fen edebiyat öğrencileri formasyon hakkı kazandı, detaylar yakında açıklanacak” Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyatı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, fen edebiyat fakültesi öğrencilerine formasyon hakkı verildiğini, yakında detayların açıklanacağını söyledi.

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Biyoloji Topluluğu 5. Ulusal Biyoloji Toplulukları Kongresi, Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde başladı. 3 gün sürecek kongrede, ornitoloji, biyotransformasyon, gen mühendisliği ve biyoteknoloji, ekoloji, kanser araştırmaları, adli bilimler, moleküler biyoloji, genetik, entomoloji, hidrobiyoloji ve fizyoloji gibi konular ele alınacak.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Uludağ Üniversitesi Biyoloji Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Sibel Taş, düzenledikleri kongrede biyoloji ile ilgi son gelişmeleri ele almayı hedeflediklerini belirtti.

FORMASYON HAKKI KAZANILDI

Fen Edebiyatı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, Türkiye’deki temel bilimlere bakış açısı nedeniyle dertli olduklarını vurguladı. Prof. Dr. Cangül, “Türkiye’de geçmiş yıllarda başta fizik olmak üzere biyoloji ve kimya gibi temel bilimlere yeterli önem verilmemeye başlandı. Bunun soncunu en çok hisseden ise fen edebiyat fakültesi öğrencileri olarak sizler hissediyorsunuz. Direkt olarak belli alanlarda istihdam edilebilirliğiniz kısıtlandıkça ve sayınız arttıkça rekabet artıyor ve bu rekabet ortamında da sıkıntı yaşıyorsunuz. Bu nedenle de son yıllarda fen edebiyat fakülteleri formasyon hedefini kendi amaçlarına koydu.” şeklinde konuştu. Dekanı Cangül, formasyon alma hakkının verilen mücadele sonrasında kazanıldığını ve yakında detaylarının da açıklığa kavuşacağını sözlerine ekledi.

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gürcan Güleryüz ise kongrenin önemine dikkat çekti, bu tür organizasyonların öğrencilerin kendilerini yetiştirmesi açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

İNSAN GENOMU PROJESİ KAPSAMINDA TÜM DNA’NIN DİZİSİ ÇÖZÜLÜYOR

Ardından Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Tolun, ‘insan genetiği araştırmalarında yeni teknikler’ konulu sunum yaptı. Aslı Tolun, son 30 yıldır insan genetiği üzerine çalıştıklarını belirterek, “Daha çok hastalık genleri üzerine araştırmalar yapıyoruz. Son tekniklerle özellikle insan genetiğinde son gelişmeleri ele almak istiyoruz. İnsan genomu 3,2 milyar nükleotit ve 24 de kromozomdan oluşuyor. Bunlar çift kopya olduğu için 6 milyar oluyor ama biz onu bilgi açısından 3 milyar gibi sayıyoruz. İnsan genomu projesi kapsamında tüm DNA’nın dizisi çözülüyor. Hala bitmedi bu, insan genonu projesinden sonra da tüm genlerin işlevlerinin anlaşılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.”

Prof. Dr. Aslı Tolun, daha çok insan genlerinin ne işe yaradığına yönelik çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi.

uludag-universitesi-fen-edebiyat-fak

 

Kaynak : Memurlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*