TTNET 12-13 Nisan’da Herkesi NASA Etkinliğinde İleri Teknoloji Fikirleri Geliştirmeye Çağırıyor

TTNET 12-13 Nisan’da Herkesi NASA Etkinliğinde İleri Teknoloji Fikirleri Geliştirmeye Çağırıyor. merikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) “International Space Apps Challenge” etkinliğinin Türkiye ayağı, TTNET’in ana sponsorluğunda gerçekleşecek.

TTNET açıklamasına göre, NASA’nın, tüm dünyada 48 ülke ve 96 şehirde eş zamanlı olarak düzenleyeceği üçüncü “NASA Space Apps Challenge” etkinliğinin Türkiye ayağı bu yıl TTNET’in ana sponsorluğunda 12-13 Nisan tarihlerinde Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde düzenlenecek. Teknoloji çözümleriyle uzay teknolojisinde ilerlemeye katkı yapmayı hedefleyen, interneti kullanarak uzayda da farklılık oluşturmaya ilgi duyan kişileri bir araya getirmeyi amaçlayan etkinlikte katılımcılar, tüm dünyada sayıları 10 bini geçecek olan diğer katılımcılarla işbirliği yapabilecekleri gibi takım halinde ya da bireysel olarak da projelerini hazırlayabilecek. “NASA International Space Apps Challenge” etkinliği, 48 saat sürecek ve tüm dünyada aynı anda başlayıp sona erecek.

“NASA International Space Apps Challenge” katılımcıları, uygulama geliştirmeye ek olarak robotik, veri görselleştirme, donanım ve tasarım alanlarında proje ve çözümler geliştirebilecek. Katılımcılar ayrıca “Uzayda Teknoloji”, “Dünyanın Durumunu İzleme”, “İnsanlı Uzay Uçuşu”, “Robotik” ve “Asteroidler” olmak üzere beş ana başlık altında toplam 50 konuda çalışarak çözüm geliştirebilecek.

Sabancı Üniversitesi Tuzla kampüsünde düzenlenecek etkinliğe online olarak katılmak da mümkün olacak. Akademisyen, girişimci ve bilim insanlarından oluşan jürinin seçtiği iki proje ve halkın oylarıyla seçilecek bir proje, global etkinlikte Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanacak. Türkiye’den global etkinlikte de başarılı bulunan fikirler TTNET sponsorluğunda NASA’nın bir lansmanına katılma hakkına sahip olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, NASA International Space Apps Challenge Türkiye organizasyonuna sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Kaya, etkinliğe ilişkin şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin lider internet şirketi olarak ülkemizde girişimciliği, yeni fikirleri ve inovasyonu destekliyor, bu alandaki çalışmalarımızla sektörümüze öncülük ediyoruz. Yenilikçi fikirleri ve inovatif çözümleri ortaya çıkarmak, özendirmek için dış inovasyon ekosistemlerine destek oluyoruz. NASA International Space Apps Cahalenge, bu misyonumuzu destekleyen global bir etkinlik. Bu etkinlikle yenilikçi fikirleri, inovasyonu, girişimciliği ve ortak proje üretme kültürüne destek olmayı hedefliyoruz. TTNET olarak etkinliğin Türkiye ayağında başarılı olan üç proje sahibini NASA lansmanına göndereceğiz. Herkesi 48 saatlik bir fikir, çözüm ve teknoloji geliştirme etkinliği olan bu etkinliğe davet etmekten mutluluk duyuyorum.”

– “TTNET ile yaptığımız bu işbirliği bizim için oldukça değerli”

SpaceApps’in Türkiye organizatörü Tek Araba Gidelim (TAG) Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Gölhan ise TAG’ın kurumsal değerleri yenilikçilik, farklılık, öncü olmak ve kitle katılımına dayalı çözüm üretmek ilkelerine dayandığını vurguladı. Gölhan, şunları kaydetti:

“Kendi ürünümüzü geliştirirken bizi en çok motive eden şey ‘henüz düşünülmemiş bir algoritmayı geliştirme ve bunu tüm insanlığa faydalı olabilecek başarılı bir ürüne dönüştürebilme’ potansiyeliydi. Üstelik tüm dünyada kullanılabilecek olan bu ulaşım platformunun çıkış noktasının Türkiye olması bizi en çok gururlandıran unsurdu. Buradan yola çıktığımızda, TAG’ın tüm insanlık ve uzaydaki gelecek için çözüm üretmeye odaklı bir organizasyonu Türkiye’de gerçekleştirmesi en doğal sonuç gibi geliyor. NASA’nın bu iddialı projesinde Türkiye’den de dünyayı geleceğe taşıyacak çözümler çıkmasının TAG’ın kitle katılımına olan inancını da somut bir şekilde vurgulamaya yardımcı olacağını düşünüyoruz. NASA’nın çözüm aradığı konularda fikri olan herkesi bu organizasyona katılmaya davet ediyoruz.”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker de girişimcilik alanında stratejik ortaklık yaptıkları TTNET ile uluslararası düzeydeki işbirliklerini yeni bir projeyle genişlettiklerini ifade etti.

NASA International Space Apps Challenge etkinliğini TTNET’in desteğiyle üniversitelerinde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Berker, “Türkiye’de girişimciliğin gelişimine en çok katkı sağlayan üniversitelerden biriyiz. Bu yıl içinde başlattığımız Sosyal Yatırım Programı ile sosyal sorunlara çözüm üreten girişimcilerin desteklenmesine de katkı sağlıyoruz. Bu anlamda TTNET ile yaptığımız bu işbirliği bizim için oldukça değerli. Bu projenin, teknolojiyi kullanarak sosyal sorunlara çözüm üretecek fikirlerin doğması ve dijital sosyal girişimcilerin yetişmesi için model olacağına inanıyoruz. Teknoloji üreten gençler yetiştiren bir üniversite olarak, TTNET ve NASA işbirliğiyle teknolojiyi sosyal faydaya dönüştüren gençlere destek oluyoruz, bu bizim için çok heyecan verici” değerlendirmesini yaptı.

Verilen bilgiye göre, etkinliğe katılmak için “https://2014.spaceappschallenge.org” adresindeki sayfada kayıt işlemi tamamlandıktan sonra dileyen takımlar ortaklaşa çalışabilecek. Ortak çalışma yapılması durumunda projenin fiziksel sunumu için lokasyon seçiminin yapılması yeterli olacak. NASA, etkinliğin detaylarını paylaşmak üzere 12 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 18.30’da canlı bağlantı gerçekleştirecek.

– NASA Space Apps Challenge hakkında

NASA International Space Apps Challenge, ilk kez 2012 yılında düzenlendi ve etkinliğe dünyanın çeşitli bölgelerindeki 25 şehirden yaklaşık 2.000 kişi katıldı. 16-70 yaş arası katılımcılar NASA tarafından belirlenen 71 konu başlığı altında 48 saat içinde 100’den fazla çözüm önerisi geliştirmeyi başardı. Etkinliğin ikinci kez düzenlendiği 2013 yılında ise 44 ülkeden 83 şehirde 9 binden fazla katılımcı, 48 saat içinde 770 çözüm önerisi geliştirdi.

nasa ttnet

 

Kaynak : A.A

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*