Endüstriyel Simbiyoz Projesi Hayata Geçiriliyor.

Endüstriyel Simbiyoz Projesi Hayata Geçiriliyor. Bursa Eskişehir ve Bilecik illerinde kaynakların etkin kullanımının sağlanarak bölgesel kalkınmanın sürdürülebilirliği amacıyla, BEBKA ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) arasında imzalanan işbirliği protokolüyle, ‘Endüstriyel Simbiyoz Projesi’ için ilk adım atıldı.

İşletmeler arasında madde (atık, yan ürün, vb.) ve enerji değişimi başta olmak üzere olası her türlü kaynağın (hammadde, enerji, su, altyapı, üretim araçları, insan kaynakları, arazi, vb.) ortaklaşa kullanılması ve böylelikle kaynak kullanımının optimize edilmesine yönelik gerekli yönetsel ve ticari işbirliğinin hayata geçirilmesini içeren endüstriyel simbiyoz uygulamaları, bölgenin ekonomik gelişmesine de önemli katkı sağlayacak.

BEBKA ve TTGV’nin birlikte yapacakları Projeyle ise, bölgedeki endüstriyel simbiyoz uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik farkındalığın artırılması, bölgesel ve sektörel analizlerin yapılarak mevcut potansiyelin ve stratejinin belirlenmesi, fizibilite çalışmalarının yapılması, iletişim faaliyetlerinin yürütülmesi ve endüstriyel simbiyoz uygulamalarının sürdürülebilirliğine ve yaygınlaştırılması için altyapının oluşturulmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

Konuyla ilgili BEBKA Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, Bursa Eskişehir ve Bilecik illeri için hedeflenen Endüstriyel Simbiyoz Programı’nın ‘Fizibilite ve Altyapı Aşaması’ ile ‘Uygulama ve Sürdürülebilirlik Aşaması’ olmak üzere iki aşamadan oluşacağı belirtildi. Projenin ilk aşaması, fizibilite, bilinçlendirme ve farkındalık yaratma, firmalarla ön görüşmeler, olası sinerjilerin belirlenmesi ve tanıtım faaliyetlerini kapsayacak. ‘Uygulama ve Sürdürülebilirlik Aşaması’ ise ilk aşamada elde edilen çıktılar doğrultusunda hayata geçirilmesi, gerekli sistematiğin oluşturulması ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik önlemlerin alınması şeklinde devam edecek.

BEBKA’dan yapılan açıklamaya göre projenin uygulamaya geçmesiyle bölge kaynaklarının etkin kullanımının sağlanarak bölgesel kalkınmanın sürdürülebilirliği doğrultusunda Bursa Eskişehir ve Bilecik illeri açısından da önemli fırsatlar ortaya çıkacak. 19-20 Şubat tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen Endüstriyel Simbiyoz Konferansı’nda da BEBKA tarafından planlanan endüstriyel simbiyoz çalışmalarına yer verilmişti.

bebka

 

Kaynak : haberyurdum

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*