Anadolu Üniversitesi Rektöründen ilginç iddia “Fakültelerin yüzde 50’si kapanacak”

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, açıköğretimin bir dünya trendi olduğunu belirterek, önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye’de ve dünyada eğitim-öğretim yapan fakültelerin yaklaşık yüzde 50’sinin kapanacağını öne sürdü.

Prof. Dr. Aydın, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) ile rekabet edemedikleri için bu bir söylemde bulunduğunu ifade ederek, “Öğrenci çok bilinçli. Üniversitelerde bugün bile sıfır çeken çeşitli programlar, kapanan bölümler var. Bu trend hızlanacaktır. Teknolojiler kullanıldığı, maliyetler düşük olduğu için giderek açıköğretime ilgi artacaktır. Dolayısıyla açıköğretim bir dünya trendidir. Önümüzdeki dönemlerde açıköğretime olan talep daha da artacaktır, daha da gelişecektir. Bunu etkin bir şekilde yaşam boyu eğitim vizyonu içerisinde, ikinci üniversite, sertifika, lisans, yüksek lisans ve doktora olarak daha geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum. Dünya, eğitim-öğretimde giderek açık ve uzaktan öğretime yöneliyor. Bunun da altını çizmek isterim” dedi.

“AÖF’ÜN YÖK’E BAĞLANMASI HİÇBİR ZAMAN SÖZ KONUSU OLMAYACAKTIR”

“Açıköğretimin ileride Anadolu Üniversitesi’nden ayrılarak Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) bağlanması söz konusu mudur?” sorusuna ise Aydın, “Hayır öyle bir şey kesinlikle söz konusu olamaz. Bu bir organizasyondur, birikimdir. Muazzam alt yapılarımız, birikimlerimiz var. Teknolojik alt yapımız, insan gücü alt yapımız her şeyiyle beraber böyle bir şey gerçekleştirme olanağı yoktur ve hiçbir zamanda olmayacaktır” yanıtını verdi.

üniversitee

 

Kaynak :Haberturk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*