İsrail, enerji altyapısını yenilenebilir kaynaklar üzerine kurmaya devam ediyor…

İsrail, enerji altyapısını yenilenebilir kaynaklar üzerine kurmak için başlattığı süreçte, dünyanın en büyük 5’inci güneş santralini açmaya hazırlanıyor.İsrail, Negev Çölü’nde 2016’da tamamlanmak üzere büyük bir proje başlattı. 1.1 milyar dolara mal olacak güneş santrali, tamamlandığı zaman 121 MW elektrik üretecek.

Aynı boyutta toplam üç santral inşa etmeyi planlayan İsrail, tek bir santralle 40 bin haneye gerekli olan enerjiyi üretecek. Üç enerji santralinin üreteceği 250 MW enerji, İsrail’in toplam enerji tüketimini yüzde 2.5’una denk geliyor. İsrail, 2020 yılına gelindiğinde enerji ihtiyacının yüzde 10’unu yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi planlıyor.

ABD’li Brightsource şirketinin inşa edeceği tesis, helyostat aynalarından oluşan bir ‘güneş ışını çiftliğini’ andıracak. Aynalardan yansıyacak olan güneş ışınkarı, güneş enerjisi kulelerine aktarılacak. Işınlar buhara dönüştürülecek ve türbinler de elektrik üretecek.

Brightsource firmasının Fransız Alstom ile ortak hareket edeceği proje, California’nın Mojave Çölü’nde bulunan 344 MW’lık Ivanpah tesisinin ardından, firmanın yapacağı en büyük ikinci tesis olacak.

enerji

güneş santrali

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s