CÜ’den Nanoakışkanlar ile Oto Radyatör Projesi

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) öğretim üyeleri tarafından hazırlanan proje ile oto radyatörlerin soğutma performanslarının, nanoakışkanlar kullanılarak artırılması hedefleniyor. Proje hayata geçtiğinde, oto radyatörlerin ısı aktarım hızında yüzde 30 ile 40 oranında artış ve araçlarda yakıt tasarrufu sağlanması bekleniyor.
CÜ Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Buyruk ile Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kerim Yapıcı, motor sıcaklığını belirli bir seviyede tutmaya yarayan oto radyatörler üzerinde değişim sağlayacak proje hazırladı.

Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan proje ile oto radyatör ön panel alanında yüzde 15 ile 25 arasında küçülme ve ısı aktarım hızında yüzde 30-40 oranında artış sağlanması planlanıyor. Deneysel çalışmalarına 3 ay içerisinde başlanacak olan proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Kerim Yapıcı, “Proje kapsamında Dumlupınar Üniversitesi ile beraber farklı tiplerde nanoparçacıklar sentezlenecek. Bu nanoparçacıklarla farklı kütlesel konsantrasyonlarda üretilecek olan nanoakışkanlar oto radyatörlerde kullanılacaktır. Türkiye’de ilk defa nanoakışkanların gerçek anlamda otomobil radyöterlerinde kullanılması ve ısı aktarım performansının yüzde 20 ile yüzde 40 oranında kullanılacak olan nanoparçacık miktarına göre artırılması hedeflenmektedir. Eğer yüzde 20 ile yüzde 40 ısı aktarım performansında artış miktarını yakalayabilirsek bu şekilde otomobil radyatörlerinin ön panel alanını yüzde 20 ile yüzde 30 arasında ufaltmayı planlıyoruz. Eğer bu hedefe ulaşabilirsek hem otomobil radyatöründeki ağırlık azalacak ve hacimsel azalmadan kaynaklı olarak otomobil daha ekonomik ve daha aerodinamik bir yapı kazanmış olacak” dedi.

Doç. Dr. Yapıcı, ayrıca, araçlarda ağırlık azalmasından dolayı da yakıt tasarrufu sağlanacağını ve daha az karbondioksit salınımı olacağını söyledi. Doç. Dr. Kerim Yapıcı, “Sonuç olarak, eğer belirttiğimiz hedeflere ulaşabilirsek otomobil radyatöründe kullanılacak olan aliminyum şeritlerin daha az kullanımını sağlayarak radyatör firmalarının dışarıya bağımlılığını en azından yüzde 20 oranında azaltmış olacağız” ifadelerini kullandı.
‘ÜLKE EKONOMİSİNE CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK’
Hazırladıkları projenin ülke ekonomisine çok ciddi bir katkı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Ertan Buyruk ise “Proje bütçesinin yüzde 75’i Sanayi Bakanlığı, yüzde 25’i ise projeyi destekleyen radyatör firması tarafından karşılanacak. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak sonuçlar yakalamayı hedeflemekteyiz. 1 ay içerisinde projemizin neticelenmesini bekliyoruz. Sanayi Bakanlığımız gerçekten birçok araştırmacıya, birçok firmaya destek sağlamakta. Bizler de inşallah bu destekten yararlanmayı arzu etmekteyiz. Bu projemizin hem üniversitemize hem ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Çünkü hakikaten ülke ekonomisine çok ciddi katkısı olacak bir proje” diye konuştu.
sivas

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*