Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sorumlu bilim projelerinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sorumlu bilim projelerinin tanıtım toplantısı yapıldı.Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, fen edebiyat ile ziraat fakültelerinin projelerinin tanıtıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, kentte en güçlü insan kaynağının ÇOMÜ’de bulunduğunu, üniversitede bin 600’ün üzerinde akademisyenin yer aldığını söyledi.

Üniversitenin Çanakkale’yi çok iyi bildiğini ve üzerinde çalıştığını dile getiren Laçiner, “Kaz Dağları’nı, Sarıçay’ı, Çanakkale Boğazı’nı, suyun kalitesini, havasını çalışan arkadaşlarımız var. Çanakkale Savaşları’nı Türkiye’de değil dünyada en iyi çalışan üniversite burası. Truva ve Assos gibi bölgedeki kazıları çalışan yine bizim arkadaşlarımız” dedi.

Laçiner, hazırlanan projeleri başta TÜBİTAK olmak üzere çok fazla kaynağın finanse ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“TÜBİTAK’tan en fazla destek alan 180 üniversitenin içinde 7’nci olduk. Akademisyenlerimiz çoğu zaman hazırladıkları çalışmalarla ÇOMÜ’den destek bile almadan kendi projelerini finanse edebiliyorlar. Güney Marmara Kalkınma Ajansı bizlere ciddi anlamda destek oldu. Küçük ve orta ölçekli projelerimizle onların da desteğini alıyoruz. Her zaman ajansın desteğini bekliyoruz. İl Özel İdaremizle de Türkiye’de bir örnek olacak nitelikte iş birliği yapıyoruz. Çanakkale’nin maden kaynağından çok insan kaynağı olduğuna inanıyorum. 2015 yılı çalışmaları da bizi oldukça heyecanlandırıyor. Çanakkale’nin eksiklerini ve altyapılarını tamamlamak anlamında önemli bir katkımızın olacağını ümit ediyoruz.”

Vali Ahmet Çınar ise yapılan organizasyon ile sunumların kendisini çok heyecanlandırdığını, projelerin bundan sonra somut adımlarla ilerlemesi gerektiğini kaydetti.

Toplantıya, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Tekin, rektör yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Prof. Dr. Eyüp Özdemir, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur, Güney Marmara Kalkınma Ajansı temsilcileri, akademisyenler ile çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

çannakle onsekiz mart

 

Kaynak :haberciniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*