Bu Kimya Bölümü’nün 29 kişi arasından bir tane Türk öğrenci yok.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nün 29 kişi arasından bi tane Türk öğrenci yok.Fakülte dekanı Prof. Dr. Haydar Yüksek, fen edebiyat fakültesinin 1992 yılında kurulduğunu anımsatarak, kimya ve biyoloji bölümlerine 1993-1994 yılında öğrenci alınmaya başladığını söyledi.

Yüksek, 334’ü lisansüstü, 2 bin 430’u da lisans olmak üzere 2 bin 764 öğrencilerinin bulunduğunu ifade ederek, “Kimya, fizik, matematik ve biyoloji bölümlerinde eğitim-öğretim devam ediyor. Sosyal bölümlerimizde ise Gürcü Dili ve Edebiyatı da olmak üzere hemen hemen her bölümümüzde eğitim sürüyor” dedi.

Son yıllarda fen bölümlerinde öğrenci tercihi açısından bazı sorunlar yaşadıklarına vurgu yapan Yüksek, şunları kaydetti:

“Bu yıl fizik, biyoloji ve matematik bölümlerimize maalesef öğrenci alımı olmadı. Fen bölümlerimizden sadece kimya bölümümüze kontenyan verilmiş ancak ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmede Türk öğrencilerimiz tercih yapmadı. Bunun dışında özellikle Türk cumhuriyetlerden öğrencilerimizin üniversiteye tercihleri son birkaç yıl da arttı. Bu yıl 14’ü Türkmenistan, 1’i Azerbaycan’dan olmak üzere kimya bölümümüze 15 öğrencimiz kayıt yaptırdı. Eğitimlerine devam ediyorlar. Bu açıdan baktığımızda Kafkas Üniversitesi’nin işleyişine, vizyonuna ve misyonuna paralel olarak bu bölgeden öğrencilerin tercihi doğrusu bizleri de sevindiriyor. Bu öğrencilerimize üniversite ve şehir olarak elimizden geldiğince yardım yapmaya çalışıyoruz.”

“Türkmenistan’da da aynı okulda okumuşlar”
Bu sıkıntıyı sadece sayısal bölümlerde yaşadıklarını anlatan Yüksek, bunun sadece kendi üniversitelerinin sorunu olmadığını, Türkiye’deki diğer üniversitelerin de bir sorunu haline geldiğine dikkati çeken Yüksek, “Sayısal bölümlerimizde özellikle kimya, fizik ve biyoloji ve sonrasında da matematik olmak üzere bu sorun ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

Öğrencilerden Maysa Husainova da sınıftaki bazı arkadaşlarının Kurban Bayramı dolayısıyla ülkelerine gittiğini belirterek, hemşehrisi olduğu diğer Türkmen öğrencilerle Halach’taki bir okulda aynı sınıfta eğitim gördüklerini anlattı.

Kars’a 19 Eylülde geldiklerini anımsatan Husainova, “Sınıfımızda hiç Türk yok. Bir tane Azeri kızımız var. Öğretmenlerimiz çok iyi. Tüm sıkıntılarımızda bize yardım ediyorlar” dedi.

Serdar Orunov ise Türkmenistan’dan geldiğini ifade ederek, “Derslerimiz iyi geçiyor. Maddi durumumuzda biraz problem var. Bursumuz yok. Burada evde kalıyoruz ama biraz pahalı geliyor” şeklinde konuştu.
kafkas kımya

 

Kaynak :ozelhaberler

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*