Ukrayna’da amonyak fabrikasında patlama

Ukrayna’da amonyak fabrikasında patlama. Ukrayna’nın güneydoğusundaki bir amonyak fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 5 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Olay, dün Donetsk Bölgesi’nin Gorlivka Şehri’ndeki Stirol kimya tesisleri bünyesindeki amonyak fabrikasında gerçekleşti. Fabrika yetkilileri, sıvı amonyak borularının sıkışma sonucu patladığı anda olay yerinde 100’e yakın fabrika çalışanı bulunduğunu açıkladı. Şehir idaresi patlamanın çevrede yaşayanların sağlığını olumsuz etkilemeyeceğini duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi ve kazanın araştırılmasını bizzat takip edeceğini söyledi. Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov ise kazada ölenlerin ailelerine kabine tarafından en kısa zamanda yardımda bulunulacağını açıkladı.

Ülkenin en büyük azot ve kimya şirketlerinden olan Stirol tesisleri, 1933 yılında kuruldu. Ağırlıklı hammadde girdisi doğalgaz olan Stirol’de amonyak, üre, amonyum nitrat, mineral asitler ve tuzları, organik reçineler ve çeşitli ilaçlar üretiliyor.
stirol-stirol

 

Kaynak : Bugün

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*