Kimya, Fizik Mezunlarına Maliyeci Olabilme Hakkı

Kimya, Fizik Mezunlarına Maliyeci Olabilme Hakkı. Eğitim, fen ve edebiyat fakültesi mezunlarının merakla beklediği vergi müfettişliği sınavı 28 Eylül’de. Vergi Denetim Kurulu eylül ayında iki sınav yapacak. İlk sınav 7 Eylül’de ve 1500 kişi alınacak. Bu sınav VDK’nın her zaman yaptığı sınavlardaki gibi siyasal, iktisat, işletme mezunları için olacak. Bir de 28 Eylül’de başka bir sınav yapılacak. Bu sınava fen, edebiyat fakültesi mezunları girebilecek. Ancak bu sınava katılmak isteyenler 150 lira sınav parası ödemek zorunda kalacak. İsteyen kredi kartı ile de ödeme yapabilecek.

Fizik, kimya mezunu Maliyeci olabilecek
Öğretmen adaylarının merakla beklediği sınavın yazılı bölümünü ÖSYM gerçekleştirecek. Bu sınava; siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler ile hukuk fakültelerinden veya mühendislik programları dışında, eğitim, fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden mezun olanlar girebilecek. 7-8 Temmuz 2012 ve 6-7 Temmuz 2013 tarihinde yapılan KPSS’ye girenlerden herhangi bir puan türünden 80 ve üzeri puan alanlar vergi müfettişliği sınavına katılabilecekler. ÖSYM’nin Ankara’da yapacağı yazılı sınavda başarılı olanlar sözlü sınava girebilecekler. Sınava girmek için 35 yaşını doldurmamış olmak gerekecek.

Ayrı sınav olacaklar
Vergi Denetim Kurulu siyasal, iktisat, işletme gibi alanlardan mezun olanlarla, mühendislik ve fen edebiyat fakültesi mezunlarını ayrı konularda sınava tabi tutacak. Siyasal, işletme mezunları Türk vergi sistemi, maliye teorisi, para teorisi gibi konulardan sınava girecekler. Eğitim, fen ve edebiyat fakültesi mezunları ise mühendislik alan testi için belirlenen 4 alt gruptan birisinden sınava tabi olacaklar. Bunlar, “Kimya-malzeme mühendislik grubu, elektrik-elektronik-bilgisayar mühendislik grubu, makine-imalat-endüstri mühendislik grubu ve inşaat ve yerbilimleri mühendislik grubu testi” olarak belirlendi. Başvurular 12 Ağustos’ta başlayacak, 23 Ağustos’ta sona erecek.

3 yıl sonra tekrar sınav
Fen ve edebiyat fakültesi mezunları bu sınavı kazanırlarsa vergi müfettiş yardımcısı olacaklar. Vergi müfettişi olmak için 3 yıl sonra tekrar yeni bir sınava girmeleri gerecek. 28 Eylül’deki sınavla Vergi Denetim Kurulu aslında büyük çoğunluğunu iktisadi bilimler, siyasal mezunlarını sınava alıyor. Fen-edebiyat fakültesi mezunları sadece mühendislik alanından sınava giren grup içinden sınava girebilecekler.
fen

 

Kaynak : radikal

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*