Hong Kong’da geri dönüşüm için yaratıcı fikirler

Hong Kong’da geri dönüşüm için yaratıcı fikirler.Yetersiz koşullar sık sık parlak fikirlerin doğuşunu sağlıyor. Çöpleri depolayacak alan sıkıntısı çekilen Hong Kong’da uzmanlar hem çevreyi rahatlatacak hem de çöp sorununu hafifletecek bir yenilik geliştirdi. Hong Kong’da her gün binlerce ton organik çöp atılıyor. Yeni geri dönüşüm yöntemleri geliştiren bilim insanları da organik çöpten plastik üretmeye başladı. Kentin bazı bölgelerinde yemek, elma, ya da Kahve gibi gıdaların atıklarından elde edilmiş ürünler tüketiciyle buluşmaya başladı bile..

Çöp kamyonları aralıksız çalışıyor. Milyonluk kent Hong Kong’un atıklarını taşıyorlar.

Her gün Kahve telvesi, meyve ya da yemek artıklarından oluşan 3 bin 500 tondan fazla organik çöp toplanıyor.

Kentin bu kadar çöpü depolayacak yeterli alanı olmadığı için Hong Kong Üniversitesi’nden bilim insanları da yeni bir fikir geliştirdi. Organik çöpten plastik alışveriş torbası ya da ambalaj gibi ürünler elde ediliyor.

Hong Kong Üniversitesi’nden Carol Lin, “Burada iyi olan, bu plastiğin doğada geri dönüşümü olması. Yani sonsuza kadar doğada kalmıyor. Ayrıca bir depo ya da başka bir yerde tutulduğunda özel bir işlem gerektirmiyor. Kendi kendini imha ediyor” diyor. Kahve artığından altlık, sütten poşet Laboratuvarda henüz yeni geliştirilen organik çöpten plastik üretimi, şimdiden ürün şeklinde raflarda yerini aldı. Kahve artıklarından altlıklar, sütten alışveriş poşetleri… Yumurta, elma ve çay da Green and Associates’in laboratuvarlarında yeniden hayat buldu.

Green and Associates Ge Wah Lam, “Kullanabileceğimiz yaklaşık yirmi farklı çeşit gıda ürünü var. Bunlar kimi zaman günlük atılan çöpler arasındaki Kahve atıkları, çay poşetleri, yumurta kabukları ya da elmalar. Yani herşey” diye konuşuyor.

Geh Wa Lam, insanların saç fırçaları ya da oyuncakların nelerden yapıldığını duyduklarında memnun olduklarını söylüyor. Üstelik petrolden üretilmiş plastik ürünlere göre biraz daha fazla ödemeye de hazırlar…
geri dönüşüm

 

Kaynak : haberler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*