DYO, 78 yıllık İtalyan markasını almak için girişimlere başladı

DYO, 78 yıllık İtalyan markasını almak için girişimlere başladı. DYO Boya, İtalyan Colorificio Casati Spa firmasından Casati markasının satın alınması ve Casati Türkiye’den ise iş devri konularında görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurdu.
Konu ile ilgili kısa açıklama DYO Boya tarafından, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapıldı.

78 YILLIK FİRMA

İtalyan Ernesto Casati tarafından 1935 yılında kurulan Casati şirketi fırça ve boya malzemeleri üretimi yaptı.Su bazlı boyaların yanında cila üretimine de geçen firmada ikinci kuşak 1972’de üretimi ele aldı. 1974’te fırça üretimini durduran firma tamamen boya üretimine odaklandı. 1990’da 1 milyon 300 bin renk üretebilen Casati Color makineleri üreten firma bugün İtalya’da 1200 mağazada 200 boya makinesiyle hizmet veriyor. Şirketin üretimi de 36 min metrekareye yayılmış tesislerde yılda 20 bin tonu buluyor. Casati’nin 60 çalışanı bulunuyor.

BOYA TİCARETİ İLE BAŞLADI

Türkiye’nin önemli boya üreticilerinden DYO’nun geçmişi ise 1920’lerin sonuna dayanıyor. Durmuş Yaşar’ın 1927’de İzmir’de açtığı dükkan DYO için de ilk kilometre taşı oluyor. 1941’e gelindiğinde ise imalata geçilir. Şirketin ismi ise Durmuş Yaşar Oğulları’nın kısaltılmasından geliyor.
sentetik-boya

 

Kaynak: hurriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*