Günde 15 bin ton atık İstanbul’u aydınlatacak

Günde 15 bin ton atık İstanbul’u aydınlatacak. Kemerburgaz’a kurulacak Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi 1.5 milyon İstanbul nüfusunun enerji ihtiyacını karşılayacak.
İstanbul’a dünyada ilk 10’a girecek çöp yakma tesisi kuruluyor. Bu yıl içinde ihalesi yapılacak Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi faaliyete geçtiğinde, günde 15 bin ton çöp üreten 1.5 milyon İstanbul nüfusunun elektrik ihtiyacı karşılanacak. Kemerburgaz’a kurulacak tesisin mimarisi, Alman Mercedes fabrikası ve Türk Telekom Arena Stadı gibi daha bir çok projenin mimarı olan Mete Arat ‘a ait. Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinin kapasitesi 3.000 ton/gün olacak. Bu projeyle, atık bertarafının yanı sıra, tesiste 70 MWh kapasitede elektrik enerjisi üretilecek.

Teknolojiler yarışacak

ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporları alınan ve ihale aşamasına gelen Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi projesi için Alman, Japon Amerikan, Avusturya gibi gelişmiş ülkelerden dev firmaların teknolojileri yarışacak. Türkiye’de bir ilk olacak proje ile hem atık azaltımı hem de yenilebilir enerji hedefleri açısından, AB uyum sürecinde önemli bir adım atılmış olacağına dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyada çöpten enerji üreten şehirler arasında ilk 10’a girecek bir tesis inşa edileceğini söyledi.
atık

 

Kaynak : stargazete


izmir escort

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s