2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi “İVEK” Sona Erdi

2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi “İVEK” Sona Erdi. İlki geçen yıl 5 binden fazla katılımcı ile gerçekleştirilen Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresinin ikincisi bu yıl 27-29 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşti. Kongre Başkanı Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülaçtı Topçu, Kongre Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Mahmut Tokaç yaptıkları değerlendirme açıklamasında şunları söyledi:


Saygıdeğer Katılımcılar, 27-29 Kasım 2015 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezinde 8 bin kayıtlı katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz “İVEK 2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongremiz”in gerek ülkemiz gerekse dünya ilaç ve eczacılık sektörümüze hayırlı olmasını diliyoruz.

İlaç ve eczacılıkla ilgili “benim de söyleyecek bir sözüm var” diyerek Kongremize katılan sizlerle, 20 ülkeden 200’ün üzerinde ulusal ve uluslararası konuşmacımızın katıldığı, 300’e yakın posterin sunulduğu dolu dolu bilimsel bir programı tamamladık. 3 günlük Kongremizin eczacılık ve ilaç sektörümüze yeni ufuklar açması, yeni umutları yeşertmesi, birbirimizi daha fazla anlayacağımız, dinleyeceğimiz ve ortak akılla çözümler üreteceğimiz bir ortamı yaratabildiğimizi ümit ediyoruz.

Öncelikle bu kongrenin gerçekleşmesinde katkı sağlayan T.C. Başbakanlık Tanıtım Fonu, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, TİKA, Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Anadolu Ajansı ve destek veren diğer basın kuruluşları, kongremize destek veren 29 Eczacılık Fakültesinin Dekanları, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı, Türk Eczacıları Birliği ve Eczacı Odaları, kongremize destek veren İlaç Endüstrisinin değerli kuruluşları ve firma temsilcilerine, desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara şükranlarımızı sunarız.

Her sene bir öncekinden daha iyisini gerçekleştirme iddiamızla 5 sene sonunda dünyada “İVEK-İstanbul’u” ilaç ve eczacılık toplantıları içerisinde en üst noktaya getireceğimize inanıyoruz. 2016 yılında düzenlenecek “İVEK 3. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi ve Öğrenci Çalıştayı”mızın gelecek sene uluslararası katılımını çok daha güçlendirmek ilk hedefimizdir. Kongremizin güçlü bilimsel içeriğinin sizlerden gelen katkı ve görüşlerle daha da güçlendirmek bir başka hedefimizdir.

2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi İVEK Sona Erdi

İVEK kongremizin bir önemli özelliği söylenenlerin uçup gitmemesi için “video kayıtları”nın sitemizde paylaşılmasıdır. Bu sene bu kayıtları yazılı olarak da sizlere ulaştırmaya gayret ediyoruz. Bu sene bir yenilik olarak eczacılığın ve ilaç endüstrisinin geleceğini şekillendirmesini arzu ettiğimiz tartıştığımız konular için İVEK çatısı altında tüm paydaşların katılacağı “çalışma grupları” oluşturularak, yapılacak toplantılar sonucunda ortaya çıkacak raporları yetkili makamlara sunulup sorunlara çözümler üretilmesine katkı sağlanacaktır.

“2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongremiz”de tartıştığımız, yıl içerisinde çalıştığımız ve sonuca ulaştırdığımız konuları “3. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi ve Öğrenci Çalıştayı”mızda sizlerle paylaşma arzusundayız.
İlaç ve eczacılıkla ilgili “benim de söyleyecek bir sözüm var” diyerek ülkemizin ve dünyamızın değişik yerlerinden koşup buralara gelmiş tüm katılımcıları bir kez daha gönülden kutluyor, saygı ve sevgi ile selamlıyoruz.

Üsküdar Üniversitesi posterlerine 1. ve 3. lük ödülü

Üsküdar Üniversitesi’nin bilimsel çalışmaları ödüllendiriliyor. 2. İVEK uluslararası ilaç ve Eczacılık Kongresi’nde “Sentetik Peptid Yüklü PLGA Nanopartiküllerinin Sentezi ve Karakterizasyonu” poster 1’ncilik ödülü aldı. İstanbul Farmakogenetik Zirvesi’nde sunulan “Distribution os SLC6A4 L/S polymorphism in patients with Depression, and impact of the allelles on optimal dosage for treatment” başlıklı poster de 3. lük ödülüne layık görüldü.

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında çalışmalarını sürdüren Üsküdar Üniversitesi, bilimsel çalışmalarıyla da ödüllendiriliyor.

Bu kapsamda Üniversite’nin iki posteri ödüle layık görüldü.

İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde 27-29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen 2. İVEK Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi’nde Üsküdar Üniversitesi’nin, Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiği Biyomühendislik Projesi’nin bir ürünü olan “Sentetik Peptid Yüklü PLGA Nanopartiküllerinin Sentezi ve Karakterizasyonu” başlıklı çalışma posteri 1.’lik ödülü kazandı.

Proje:

Nanoteknoloji; kimya, fizik ve biyoloji gibi temel bilimleri mühendislik bilimleriyle birleştirerek son yıllarda en güncel ve üzerinde en çok araştırma yapılan bilim dallarından biri haline gelmiştir. Bu çalışmada da olduğu gibi nanoteknoloji kullanılarak hazırlanan polimerik sistemler ileride gerçekleştirilecek birçok çalışmanın da önünü açmaktadır.

Bu çalışmada, nanopartüküller Brucella Hastalığına ait peptid epitopu ile Polimeri kullanılarak elde edilmiştir. Nanopartiküller oluşturulurken ikili emülsiyon çözücü buharlaştırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen boş ve peptid yüklü nanopartiküllerin boyut analizi Zeta Sizer cihazı ile yapılmıştır. Morfolojik özellikleri ise AFM ve SEM cihazları kullanılarak belirlenmiştir.

Diğer ödül de Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleştirilen Farmakogenetik Zirvesi’nde geldi.

1st pharmakogenomics Istanbul Summit’ de sunulan Distribution os SLC6A4 L/S polymorphism in patients with Depression, and impact of the allelles on optimal dosage for treatment başlıklı poster 3’üncülük ödülü aldı.

Proje:

Depresyon tedavisi gören kişilerde serotonin metabolizmasında görev alan ve tedavide de etkin rol oynayan SLC6A4 adı verilen genin analiz profilini kapsamaktadır. Bu genin özel allellerini barındıran bireyler depresyona biraz daha yatkın olurken, tedavilerinde SSRI ilaçlarının dozajında bazı ufak modifikasyonlar gösterebiliyor, bu nede8nle çalışma önemli ve anlamlı.

uskudar-universitesi-posterlerine-1-ve-3-luk-odulu-001

 

Kaynak : haber.starwww.uskudar.edu.tr
İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: